„Podaruj wiersz” – Ogólnopolska akcja społeczna

Fundacja im. Zbigniewa Herberta,  Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Publiczna Gminy Nielisz zapraszają wszystkich chętnych  do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go komuś dla kogo to może być ważne.

Działania, do których zapraszamy, sprowadzają się do czterech kroków: 

  1. sięgnięcie po zbiór wierszy  Zbigniewa Herberta (w domu lub w bibliotece), 
  2. wybranie jednego z nich,
  3. odręczne przepisanie wybranego wiersza, 
  4. podarowanie go komuś. 

Ze względu na ciągle istniejące zagrożenie  koronawirusem zachęcamy do podarowania wiersza drogą elektroniczną w formie „cyfrowego dyptyku”: 

  1. zdjęcia odręcznie przepisanego wiersza wraz z dedykacją 
  2. pliku audio z nagranym odczytaniem wiersza, który został przepisany 

(fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych lub innych prostych narzędzi  cyfrowych).

Inspiracją akcji jest sam Zbigniew Herbert, który pisał listy-wiersze do przyjaciół,  do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Posiadamy w bibliotece specjalną papeterię, na której będzie można przepisać wybrany wiersz w bibliotece lub w domu a następnie np. z naszą pomocą  umieścimy zdjęcie wiersza wraz z dedykacją na stronie i FB biblioteki. Więcej informacji udzielimy telefonicznie 84 6313418, e-mailowo biblioteka@nielisz.pl lub podczas wizyty w bibliotece. Zachęcamy do udziału, to nic nie kosztuje a może sprawić wiele przyjemności:)