Noc Bibliotek – fotorelacja

Klimat na czytanie, klimat na oglądanie.
W sobotę 10.10.2020 r. podczas Noc Bibliotek w kameralnym gronie obejrzeliśmy film pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak wszystko się zmienia, dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów… Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w pamięci.

Biblioteka to miejsce, gdzie dobry klimat gości codziennie!:) Przedstawiamy kolejny fragment relacji tego co się u nas działo podczas

Noc Bibliotek

oraz prezentujemy nasz kącik edukacyjny.

By chronić naszą planetę potrzebna jest wiedza ale też dobry przykład. W ratowanie Ziemi włącza się coraz więcej artystów oraz osób znanych na całym świecie. Wraz z uczestnikami przeczytałyśmy wspólnie fragmenty wybranych tekstów. Takim wzorem do naśladowania jest Św. Jan Paweł II Patron Roku 2020, który jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia podczas wizyty w Zamościu mówił: „Piękno tej Ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń…Zwracam się szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, by nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!… Wszyscy ludzie dobrej woli powinni działać w tym dobrym dziele….”. Nasza noblistka Wisława Szymborska natomiast w swoich utworach opisywała piękno natury i jej wartość. Kolejną znaną nam wszystkim osobą jest Jacek Cygan, który specjalnie na Noc Bibliotek 2020 napisał wiersz – hymn „Klimat na czytanie” – utwór ten wybrzmiał w całości.
Proponujemy abyście podczas wizyty w bibliotece zatrzymali się przy naszym kąciku edukacyjnym. Polecamy książki poświęcone klimatowi, zmianom w nim zachodzącym i jego ochronie. Kącik przygotowałyśmy by podczas Nocy Bibliotek 2020 uczestnicy a potem czytelnicy nas odwiedzający mogli w jednym miejscu znaleźć interesujące książki poruszające tematy związane z naszym klimatem, ochroną środowiska, ekologią. Przy kąciku podczas Nocy Bibliotek wyrosło drzewo cytatów o klimacie. Bierzmy więc przykład i zmieńmy coś w swoich codziennych działaniach na rzecz pozytywnych zmian.
Klimat na czytanie, biblioteka z klimatem? To już ostatnia część naszej relacji z

Noc Bibliotek

. Uczestnicy spotkania obejrzeli film, głośno czytali i słuchali wybranych tekstów, umieszczali cytaty na bibliotecznym drzewie cytatów o klimacie. Poznaliśmy zasady less waste (6R). Był też czas by poszukać w zakamarkach biblioteki przykładów dbania o środowisko, dawania przedmiotom „drugiego życia” – nie wiedziałyśmy same, że tak wiele przykładów można znaleźć

w naszej bibliotece. Na pamiątkę Nocy Bibliotek powstał obraz w technice collage z inicjałami uczestników pt. „Gadające psy” a kolorowe lampiony będą pamiątką zabraną do domu. Zapraszamy do odwiedzenia naszej klimatycznej biblioteki:)